GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW
W naszej szkole w najbliższym czasie rozpoczynamy realizację programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” UNAWEZA Foundation ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy.
Cele Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”!
– przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o towarzyszą umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
– budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;
– normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
– zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i osobiste korzystanie z pomocy będzie prostsze;
– profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży;
– edukacja i działania profilaktyczne.
Program został stworzony przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską – psycholożki tworzące Emocjonalia.pl, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletni Azyl oraz Justyna Żukowska-Gołębiewska Psycholożka – psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną Koordynatorkę programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”.
Oto tematy, które poruszymy w tej edycji programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”!
I okres:
• Poczuj emocje
• Nazwij potrzeby
• Moje granice
• Potrzebuję pomocy. Jak to zakomunikować?
II okres:
• Ja i moje relacje ze środowiskiem online i offline.
• Ja i moje bezpieczeństwo w środowisku online i offline.
• Ja i krytyczne myślenie.
• Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała.
Koordynatorem w szkole jest pedagog szkolny - Barbara Zwolak
PROJEKT RÓŻOWA SKRZYNECZKA
WALCZYMY Z WYKLUCZENIEM MENSTRUACYJNYM
Podpaski to prawo, nie luksus. Naszym celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do
bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Wymyśliłyśmy więc różowe skrzyneczki, o które dbamy razem ze społecznościami lokalnymi.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjno – Społeczny „Każdy inny – wszyscy równi”
Cele projektu:
• uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
• rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
• kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
• likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
• przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.
Klub Szkół UNICEF
Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka.
Szczególną uwagę zwracamy na partycypację młodych ludzi. Zachęcamy do aktywnego włączania swoich podopiecznych w prace Klubu Szkół. Dzieci i młodzież zdecydowanie chętniej angażują się we wszelkie działania, jeśli mogą o nich współdecydować. Klub Szkół UNICEF tworzy ku temu idealną przestrzeń.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu we wrześniu 2021r.